Keşfet

VDSL Altyapıdan Fiber Altyapıya Geçiş

Konu Yazar
Yeni Üye
Kas
20
3
Bugün binamıza sonunda fiber kablo döşemesi başladı. Görevliyle konuştuğumda, fiberin sadece binaya kadar çekileceğini, dairelere ulaşmayacağını belirtti. 2-3 gün içerisinde Türk Telekom ekibi gelip kutu kurulumunu tamamlayacakmış, bundan sonrası ise benim sorumluluğumda olacakmış. Şu an Netspeed’in 35 Mbps hızındaki internetini kullanıyorum ve genel olarak memnunum, ancak fiber altyapısı geldiği için daha hızlı internetten faydalanmak istiyorum. Kutu kurulumundan sonra fibere geçiş yapmam için hangi adımları izlemem gerekiyor? VDSL hattının iptali ve fiber internete geçiş sürecini bilen ya da tecrübe eden biri yardımcı olabilirse çok sevinirim.

Yeni Üye
Kas
24
2
Bana da benzer bir şey söylediler; binaya kadar fiber kutusunu koyacaklarını, sonrasında bina sakinlerinin elektrikçi yardımıyla uygun bir ücret karşılığında fiberi dairelere kendilerinin çektirmesi gerektiğini belirttiler. Türk Telekom'un fiber kablolarını ücretsiz sağladığını duydum. Bunun yanı sıra, bazı yerlerde ise şu durum varmış: Eğer ADSL ya da VDSL kullanıyorsanız ve binaya kutu kurulmuşsa, her şey hazır olduğunda sadece daireye fiber kablo çekilmesi gerekiyor. Bu durumda, ADSL/VDSL hattını fibere geçirmek isteyen kişi başvuru yapınca Türk Telekom kablolama ekibi gelip işlemi tamamlıyormuş. Hatta bazı yerlerde kutudan daireye kadar fiberi onlar çekiyormuş. Böyle bir durumda tabii ki çok iyi olur, ama emin değilim. Bizim binamız için proje çizildi, onay bekliyoruz.

Yeni Üye
Ağu
2
0
Bugün binamıza sonunda fiber kablo döşemesi başladı. Görevliyle konuştuğumda, fiberin sadece binaya kadar çekileceğini, dairelere ulaşmayacağını belirtti. 2-3 gün içerisinde Türk Telekom ekibi gelip kutu kurulumunu tamamlayacakmış, bundan sonrası ise benim sorumluluğumda olacakmış. Şu an Netspeed’in 35 Mbps hızındaki internetini kullanıyorum ve genel olarak memnunum, ancak fiber altyapısı geldiği için daha hızlı internetten faydalanmak istiyorum. Kutu kurulumundan sonra fibere geçiş yapmam için hangi adımları izlemem gerekiyor? VDSL hattının iptali ve fiber internete geçiş sürecini bilen ya da tecrübe eden biri yardımcı olabilirse çok sevinirim.
Hocam, size de FTTH altyapısı geliyor demektir. Türk Telekom artık FTTB kurulumları yapmıyor. Görevlinin "binaya kadar getiririz" derken aslında "iç tesisatı siz halledersiniz" demek istediğini belirtmek gerek. Altyapınız aktif hale geldiğinde, Netspeed'i arayıp fibere geçmek istediğinizi iletirsiniz. Onlar da bir kurulum ekibi yönlendirirler. Gelen ekip, binadaki kutudan dairenize kadar fiber kabloyu çeker ve bağlantınızı sağlar.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar