Keşfet

Cloudflare Warp Dns Ayarları (En Hızlı)

Konu Yazar
Yönetici
Yönetici
Mar
142
16
cloudflare-dns-ayarlari.png

Merhabalar bugün sizlere cloudflare dns ayarları nasıl yapılır, nasıl kullanılır bunu göstereceğim. Öncelikle Cloudflare'i kısaca tanıyalım. Sonrasında kurulum ve detaylara bakalım.

Cloudflare Nedir?

Cloudflare, web sitelerini hızlandırmak, güvence altına almak ve daha güvenli hale getirmek için kullanılan bir içerik dağıtım ve güvenlik hizmeti sağlayıcısıdır. Cloudflare, kullanıcıların web sitelerini daha hızlı ve daha güvenli bir şekilde sunmalarına yardımcı olurken aynı zamanda DDoS saldırılarına karşı koruma sağlar.

Cloudflare bu servisleri ile internette bir çok sitenin güvencesi ve cdn hizmetlerini sağlamaktadır. Peki Warp yani DNS hizmeti nedir ne değildir?

Cloudflare Warp Ne İşe Yarar?

Cloudflare WARP, hem VPN (Sanal Özel Ağ) hizmetidir aynı zamanda 1.1.1.1 adresi ile DNS hizmetidir ve internet bağlantınızı daha hızlı, güvenli ve özel hale getirir. Kullanıcıların çevrimiçi gizliliklerini korumak, engelli web sitelerine erişmek ve internet trafiğini şifrelemek için kullanabilirler.

Cloudflare DNS Ayarları

Program kullanmadan direkt olarak internet ağınızda dilerseniz modem üstünden dilerseniz işletim sisteminiz üzerinden en hızlı cloudflare dns ayarlarını yapabilirsiniz.

Bizlere gerekli olan dns sunucu bilgileri şu şekilde:

• 1.1.1.1
• 1.0.0.1

Programsız Cloudflare Windows Kurulumu

Bu kurulum detaylı ayarlar ve ağ üzerinden yönetimi içerir aç kapa gibi bir özelliği olmaz her açıp kapamak istediğinizde tekrardan aynı ayarları yapmanız gerekir aşağıdaki anlatımda direkt programı kurup tek tıkla dns ayarlamayı gösteriyorum o kısmada bakabilirsiniz.

1. Denetim masasına giriş yapıyoruz ve "Ağ ve İnternet" sekmesine tıklıyoruz.

1703743313369.png

2. Açılan kısımda Ağ ve Paylaşım Merkezi sekmesine giriyoruz.

1703743356391.png

3. Burada ise sol sekmeden "Bağdaştırıcı ayarları" sekmesine girmemiz gerekli.

1703743415569.png

4. Kendi ağımıza sağ tıklayıp özellikler diyoruz.

1703743460655.png

5. AĞ Özellikleri kısmında İnternet protokolü ipv4 olanı buluyoruz ve özelliklere tıklıyoruz.
1703743539915.png

6. Aşağıdaki dns adreslerini kullana tıkladıktan sonra tercih edilen sunucuya 1.1.1.1 diğer sunucuya 1.0.0.1 yazıyoruz.
1703743600854.png

7. Çıkarkan ayarları doğrula seçeneğini işaretleyip tamam dedikten sonra bir kaç saniye içerisinde DNS'imiz aktif olmuş ve kullanılabilir hale gelmiş olacak.

Cloudflare Warp İndirme ve DNS/VPN Kullanımı

cloudflare warp'ın dns adresi yani 1.1.1.1 tarayıcımızda açıyoruz burada bize hangi platform olacağını soruyor, Cloudflare tüm cihaz ve işletim sistemlerini desteklemektedir. Windows, Linux, MacOS, Android, iOS hepsi için kullanılabilir. Biz bu rehberimizde windows üzerinden anlatım sağlayacağız tüm applerin arayüzleri aynı nasıl olsa :)

Uygulamayı bağlantılardan indirdikten sonra açmamız için tarih ve saatin olduğu kısımdaki çubuk sekmesine tıklayıp açılan panelde bulutu işaretliyoruz bu bulut sizde gri şeklindede gözükebilir. DNS açıkken sarı yanar kapalıyken gri. Mobilde ise direkt app'e tıklayıp açabilirsiniz.

1703743848995.png

Uygulamada 2 seçenek bulunmakta bu seçenekler sadece DNS veya VPN'li DNS özelliği.

Eğer ki hızlı internet kullanımı ve ip adresiniz gizli olmadan çalışma yapmak istiyorsanız düz DNS kullanabilirsiniz. Bunun için sağ alttan ayarlar sekmesinden 1.1.1.1 seçmelisiniz.

1703743891621.png

Bu seçeneği işaretledikten sonra aç kapa butonundan açabilirsiniz.

Cloudflare DNS Ne İşe Yarar, Avantajları Nelerdir?

Düz DNS kullanımının yararları neler?

✅ Yasaklı/engelli sitelere girebilirsiniz,
✅ Cloudflare'nin sunucuları istanbuldada olduğu için ping artışı olmaz aksine düşüş olur,
✅ Daha hızlı internet erişimine sahip olursunuz,
✅ Özellikle webmasterlar için sitelerinizde bir nameserver değişikliği yaptıysanız anlık yansır,
✅ Cloudflare bir çok websitesine ev sahipliği yaptığı için içerik yansımaları daha hızlı olur.

VPN+DNS kullanımının yararları/zararları neler?

✅ İp adresiniz Amerika konumlu olur,
✅ Verileriniz Cloudflare tarafında loglanır, ISS'iniz tarafından loglanmaz,
✅ Konumunuz değişeceği için ulaştığınız içeriklerde amerika bazlı yansımalar olur (en basit örnek sosyal medyadaki keşfetinizin değişmesi gibi)
❌ Amerikaya ayrıca bağlantı yapıldığı için ping artışı ve hız düşüşü olabilir.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar