Keşfet
Konu Yazar
Yeni Üye
Kas
19
3
test
eqweqwewqeqw
mahkemesiz-kusurlu-arac.jpg

Araç satışlarında meydana gelen uyuşmazlıklara çözüm getiren yeni bir tahkim mekanizması hayata geçirildi.
Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) bünyesinde oluşturulan MASFEDTAM adlı bu tahkim mekanizması, kusurlu araç alım satımındaki problemleri mahkemeye gitmeden çözmeyi amaçlıyor.
kusurlu-araclarda-mahkemeye-gerek-yok.jpg

MASFEDTAM'ın başkanı Salih Kılınç, kurumun amaçlarını açıklarken, özellikle ayıplı otomobil satışları, gizli kusurlar, kilometre düşürme, değiştirme gibi durumlarda ortaya çıkan uyuşmazlıkları arabuluculuk yoluyla çözmeyi hedeflediklerini belirtiyor.
MASFEDTAM'ın merkezi Ankara Akyurt'ta bulunmakta olup, tarafların anlaşmazlıklarını çözmek için arabuluculuk ve tahkim yöntemlerini kullanmaktadır.
arac-al-satta-devrim.jpg

Bu yeni tahkim mekanizmasıyla şu ana kadar 600'e yakın dosyanın çözüldüğü belirtiliyor.
Başvuruların çoğunlukla araçların motor aksamı, şanzımanı, kilometre düşürme, değiştirme, kapora uyuşmazlıkları gibi konularda yaşanan sorunlardan kaynaklandığı ifade ediliyor. Önemli bir avantaj olarak, bu çözüm sürecinin genellikle bir hafta içerisinde tamamlandığı vurgulanıyor.
Ancak delil ispatı, şahit beyanları ve bilirkişi incelemeleri gereken durumlarda sürenin 1-2 haftayı bulabildiği ifade ediliyor.
kusurlu-arac-alim-satim.jpg

Başvuruların nasıl yapılabileceği konusunda ise tarafların MASFEDTAM'ın internet sitesini kullanabilecekleri ve telefon aracılığıyla randevu oluşturabilecekleri bilgisi verilmektedir. MASFED Başkanı Aydın Erkoç ise, Türkiye genelinde otomotivle ilgili mahkemelere intikal eden binlerce dosyanın bu çözüm mekanizmasıyla azaltılmasının amaçlandığını ve bu sayede tüketicilerin yıllarca süren mahkeme süreçlerinden kaçınmalarının hedeflendiğini belirtiyor.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Benzer konular Forum Tarih
Impossible Programlama 0 169

Benzer konular

Üst